KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Slatiňany láká na zámeckou ledárnu nebo exponáty přibližující využití koní ve vojenství, dopravě či dostizích
 
Autor / zdroj foto: Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany / Slatiňany

Romantický zámek ve Slatiňanech vás přenese do života na pohodlném knížecím sídle přelomu 19. a 20. století. Kromě reprezentačních pokojů v patře jsou k vidění unikátní prostory kuchyně, umývárny a kotelny v suterénu. Za zmínku pak stojí také jedinečná prohlídková trasa, která se věnuje koním.

Areál dotváří vzorně udržovaný anglický park o rozloze 16 hektarů s druhou nejbohatší dendrologickou sbírkou ve východních Čechách. Přes půl století se také mezi zámeckými zdmi uchovává vzácná hipologická sbírka seznamující s historií, významem a využitím koně v lidské společnosti.

Slatiňany jsou v písemných pramenech poprvé doloženy roku 1294 v predikátu prvního známého majitele Františka ze Slatiňan. Drobný statek, k němuž patřily pouze dvě osady na levém břehu Chrudimky, tvořící zjevnou přírodní hranici državy, se v roce 1371 rozrostl o další vesnice roztroušené kolem Chrudimi.


Letní sídlo Auerspergů
Expozice vás zavede do panského patra s reprezentačními, společenskými a soukromými prostorami, které na přelomu 19. a 20. století obývala rodina knížat z Auerspergu a které považovala za svůj domov. Pohodlné barokní schodiště dostane na loveckou chodbu s pozoruhodným grafickým souborem z honů a loveckými trofejemi. Budete pokračovat otevřenými dětskými pokoji prince Vincenta, princezny Charlotty a jejich učebnou. Přes šatnu a budoár vstoupíte do ložnice, kde se dozvíte o harmonickém manželství knížecího páru a navíc spatříte dobovou technickou vymoženost v podobě splachovací toalety z roku 1903.

Království na koně
Jedinečná prohlídková trasa, která se věnuje koním. Vědecká část hipologických sbírek vás seznámí s evolucí a historií koní, jejich anatomií, chovem a využitím ve společnosti. Umělecké sbírky nabízí širokou paletu významných obrazů koní hlavně z 18. a 19. století, další exponáty představují využití koní ve vojenství, dopravě, při parforsních honech či dostizích. Obrazové sbírky jsou doplněny ukázkami sedel a postrojů.

Pokrok nezastavíš
Speciální prohlídka, která vás zavede nejen na netradiční místa, ale také na ta běžně nepřístupná. Navštívíte nejvyšší, nejhlubší, nejchladnější nejvzdálenější místo v zámecké budově. V suterénu poznáte hospodářské části zámecké expozice - zámeckou ledárnu, nebo kotelnu z 20. let 20. století, v mezipatře nahlédnete do plánů a architektonických návrhů budov zámeckého areálu a dalších technicky zajímavých staveb v okolí města Slatiňany. Vystoupáte na půdu pod trámy barokního krovu, poznáte úroveň zámecké hygieny ve velké koupelně na přelomu 19. a 20. století, po točitém schodišti přes historickou šatnu a čistírnu oděvů s vestavěnými skříněmi knížete Ferdinanda dorazíte na vyhlídkovou terasu věže. Na závěr Vás čeká průchod nadzemní spojovací chodbou do oratoře kostela sv. Martina.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.