KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Královský sál s obrazy všech panovníků českých zemí či středověká hodovna. Nejen na to láká hrad Vildštejn
 
Autor / zdroj foto: Hrad Vildštejn

Hrad Vildštejn / Skalná

Hrad Vildštejn si pro vás připravil středověkou hodovnu v historickém stylu s jedinečným menu, vinotéku s nabídkou moravských a zahraničních vín či muzeum soudnictví a vězeňství na Vildštejně.

Hasičské muzeum s historickou i současnou technikou.
Jako jediní na světě získali hasiči ze Skalné prapor padlých, vlajku USA, kterou vlastnil jeden z hasičů zahynuvší při teroristickém útoku 11. září 2001. Vlajka je uložena v muzeu.

Dále se na zámku nachází Královský sál s obrazy všech panovníků českých zemí, který slouží k pořádání slavnostních hostin, konferencí i seminářů, či Muzeum hradu se stálou expozicí předmětů nalezených při rekonstrukci hradu a s dary od bývalých vlastníků.


Z historie hradu
Hrad Vildštejn se nachází severně od Chebu na západní straně stejnojmenného městečka. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1225, kdy se jeho jméno objevuje v přídomku jedné z větví rodu Nothaftů, který patřil mezi přední šlechtické rody Chebska. V té době hrad ale již stál, přesné datum není známo, má se za to, že to bylo kolem roku 1166 a to stanoveným rozborem dochovaných původních částí hradu. Roku 1295 je zmiňován ještě Engelhard Nothaftz Vildštejna se svým synem Adalbertem Nothaftem z Falknova (Sokolov), který byl římským ministeriálem.

Od roku 1951 byl objekt v majetku státních statků a posléze města Skalná. Hrad i zámek byl totálně zdevastován a s následnou úplnou absenci údržby téměř zničen. V osmdesátých létech objevil ruiny hradu pan Zdeněk Buchtele, dal dohromady partu nadšenců a s finanční podporou státu se mu podařilo zastavit chátrání hradu. V roce 1999 koupil hrad a zbytky zámku pan Miroslav Pumr. Za dva roky intenzivní obnovy byl hrad otevřen pro veřejnost. Zakladatelé tohoto hradu rod Nothaftů jej za toto úsilí nechali povýšit do šlechtického stavu s právem užívat titul rytíř.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.