KULTURA / Besedy a přednášky

Datum konání: pondělí 24. 2. 2020; 18.00

Ostrov lovců lebek, nosatých opic a sloních trpaslíků. Přednáška přiblíží život na ostrově Borneo

CHRUDIM

Ostrov lovců lebek, nosatých opic a sloních trpaslíků. To je ostrov Borneo. Pásmo z deštného pralesa plného zvířat, nečekaných objevů, neobvyklých setkání s domorodci se spoustou veselých a napínavých příběhů, ze kterých až mrazí. Nenechejte si ujít cestovatelskou přednášku, která je na programu v pondělí 24. února od 18 hodin v Městském kině v Chrudimi.

Tentokrát povede naše cesta na úžasný OSTROV BORNEO, kde důkladně prozkoumáme malajské oblasti Sabah a Sarawak.

Celé hodiny budeme brouzdat pulzujícími rybářskými přístavy. Nasajeme do sebe vůni ryb a moře. Budeme pozorovat rybáře otřelé větrem. Ochutnáme výborné jídlo – nejen nudlovou polévku na stovky způsobů, ale také pečené ryby a mořské plody. Dozvíte se, jak nám chutnal zapáchající durian, král ovoce. Město Kuching nás překvapí moderním mostem, který hraje všemi barvami.

Na Borneu podnikneme spousty výprav napříč hustým a vlhkým deštným pralesem. V hrozném dusnu a horku se mezi bujnou zelenou vegetací pěkně zapotíme. Máme velké štěstí, když uvidíme obrovský květ raflÉZie, který vykvete jen jednou za čas.

U města Sandakan podnikneme výpravy na rezavé orangutany, nosaté a břichaté opice kahau a medvědy malajské. Při nočním průzkumu pak budeme s napětím sledovat létající veverky. Podaří se nám objevit také létajícího lemura, legračního nártouna s velkýma očima i pomalého roztomilého lori – jednoho z mála jedovatých savců na světě. Velmi často se zaposloucháme do zvuků pralesa. Uznáme, že cikády pořádají ten nejkrásnější koncert. Jiného večera vyhledáme žabí jezírko, kde žijí žáby, které také umí létat.

Cestou nás vylekají jedovatí hadi, obrovské mnohonožky a jiná havěť. Budeme šnorchlovat a hledat rybičky Nemo, na malých ostrovech obdivovat bahenní sopku a mezi kameny hledat pruhované jedovaté mořské hady. V hadí jeskyni nebudeme napětím skoro ani dýchat.

Na cestě nás potrápí lesní pijavice a bornejské vši. Na několik dní nás skolí otrava jídlem. Spaní a toalety jsou na Borneu také velký zážitek. A co se prodává na některých místních trzích, nechtějte raději ani vědět.

Vydáme se do vesnice bývalých lovců lebek. Tady ve svatyni ještě stále visí pravé lidské lebky nepřátelského kmene. Navštívíme i velmi obávaný pralesní kmen Iban, jehož lidé žijí pospolu v dřevěných dlouhých domech. Kmen Iban patří mezi ty neobávanější lovce lebek, co kdy na zemi žili a možná ještě žijí. Tetování na kůži starého muže jsou svědectvím ještě nedávných krvavých výprav. A my s kmenem Iban i s tímto starým mužem strávíme netradiční noc.

Jiný den se zaposloucháme do bubnů pralesa a budeme obdivovat tradiční bornejské tance, které osvěží směsice moderní hudby, orientálních tónů a zvuk starých nástrojů. A jelikož je Malajsie ze šedesáti procent muslimská země, uslyšíme také rozléhající se zpěv nad početnými mešitami. Lidé, je jedno jaké víry, nás v tomto kousku jihovýchodní Asie překvapí svou velkou srdečností.

Na další výpravě se nám podaří dokonce spatřit velmi vzácné orcely tuponosé. Dlouhou dobu vydržíme pozorovat lezce obojživelné – ryby, které umí žít i bez vody. Kdyby lezci žili jen ve vodě, utopili by se. Legrační nám připadají mrňaví krabi, kteří měří sotva centimetr.

Na řece Kinabatangan podnikneme úžasné výpravy za vzácnými trpasličími slony bornejskými. Budeme lovit kousavé krokodýly, pozorovat pestrobarevné ptáky, divoké opice makaky a jiná zvířata.

Jeskyně GomaNtong Cave není nic pro slabší povahy. Stěny i zem jsou plné velkých švábů a jedovatých dlouhonohých stonožek. Nad hlavami kvičí obrovská hejna netopýrů a rorýsů. Štiplavý puch se nedá dlouho vydržet. Hnízda rorýsů se tady sbírají a prodávají do Číny za drahé peníze na polévku z „vlaštovčích hnízd“.

U přístavního města Semporna se vydáme za pravými mořskými ciKány, kteří ještě stále žijí na plytkém tyrkysovém moři v dřevěných chatrčích na kůlech. S lidmi kmene Bajau se nám moc líbilo, a tak se připravte, že naše video s mořskými piráty potrvá celých sedm minut.

Autor / zdroj: -red-
Popis: Plakát k přednášce.
Plakát k přednášce.
Autor / zdroj: archiv pořadatelů

DALŠÍ ČLÁNKY

Chrudimská pouť má šanci se v létě konat

Pořadatelé tradičního Chrudimského Silvestra se snaží zachránit Chrudimskou pouť 2020.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

HISTORIE28. května 1310

princezna Eliška Přemyslovna uprchla v přestrojení za stařenu z Pražského hradu.

ZDRAVOTNICTVÍ28. května 1934

v Kanadě se narodila první paterčata, která přežila dětství.

SPORT28. května 2002

čeští fotbalisté do 21 let získali ve Švýcarsku titul mistrů Evropy.

POZVÁNKA OBRAZEM