KULTURA / Besedy a přednášky

Popis: Plakát k besedě.
Plakát k besedě.
Autor / zdroj: archiv pořadatelů
Datum konání: čtvrtek 20. 2. 2020; 18.00

Přednáška přiblíží krásy Brazílie. Nabízí úchvatný vodní svět, nejmohutnější vodopády světa i hluboké pralesy

STOLANY

Nebezpečné a nejkrásnější město na světě Rio de Janeiro - tady začíná naše cesta napříč rozlehlou a nezkrocenou zemí. Nádherná příroda Pantanalu a Amazonie, úchvatný vodní svět, nejmohutnější vodopády světa, hluboké pralesy, spousty zajímavých zvířat, slaňování do jeskyně znepříjemní zápas s těžkou nemocí. Na tyto a jiné závažné potíže nacházíme spolehlivý lék - sambu!

Cestovatelská přednáška o Brazílii se uskuteční ve čtvrtek 20. února od 18 hodin v hostinci Na Baště ve Stolanech.
Tentokrát máme před sebou opravdu velmi náročnou cestu. Čeká nás RIO DE JANEIRO, nejkrásnější a zároveň velmi nebezpečné město. Ocitneme se v temných rušných i zapadlých ulicích, kde sešlé šedivé zdi zdobí nespočetné PESTROBAREVNÉ GRAFITY. Kde ani ve dne není bezpečno, natožpak v noci. Odměnou za velmi napjaté chvíle jsou nám pohledy na město ze slavné CUKROVÉ HOMOLE. Se zatajeným dechem se ve vrtulníku budeme vznášet nad zaoblenými skalisky, zálivy, bělostnými plážemi, chudinskými favelami a výškovými domy. S obdivem vzhlédneme k ohromné SOŠE KRISTA, který jakoby objímal celé město. Projdeme se i po nejslavnější pláži COPACABANA. Cestu nám rozveselí tlupa malých opiček.

Poté se vydáme směrem na bažinatou oblast PANTANAL, kde budeme hlavně hledat vzácného modrého papouška ARU HYACINTOVÉHO. Vzdálenosti jsou zde obrovské a tak trvá několik dní, než papouška konečně najdeme. Cestou nás budou pronásledovat nemalé potíže. Odměnou za ně budou další nádherné zážitky. Uvidíme spousty nejrůznějších ptáků, další modrožluté a červené ary, zelené papoušky. Objevíme strom plný nádherných TUKANŮ.

Poplujeme lodí mezi hustou tropickou vegetací, budeme na udici lovit i DRAVÉ PIRANĚ. Zuby na nás vycení všudypřítomní kajmani. Pěkně z blízka si prohlédneme i divokého MRAVENEČNÍKA. Kolem nás proběhnou Často podivné KAPYBARY - "vodní prasata". Při noční výpravě zahlédneme nebojácné lišky i malého ocelota. Trvá několik dní, než konečně spatříme velmi vzácné opičky LVÍČKY ZLATÉ.

Ochutnáme pravé CHURRASCO - maso na grilu, které mají Brazilci tolik rádi. Na polích a plantážích uvidíme pěstovat tropické ovoce, cukrovou třtinu, maniok, bavlnu, kávu, KAKAO, i jak se sbírá kaučuk.

Nevynecháme ani pravé brazilské RODEO, ani FOTBAL. Budeme obdivovat úchvatná stará koloniální města Ouro Preto, Paraty, Sao Luís a Olindu, ale i hlavní a moderní město Brasília.

S NOSÁLY neustále v patách prozkoumáme důkladně CATARATAS DO IGUAÇU - nejmohutnější vodopády na světě. Neváháme sednout ani na vratkou loď, která propluje přímo mohutnou vodní tříští.

Poté se vydáme do oblasti Bonita, kde se nachází neskutečný PODVODNÍ SVĚT. Budeme šnorchlovat v čistých řekách. Mezi barevnými rybami a vodními rostlinami si budeme připadat jako v akváriu. Pronikneme do tajemného pralesního světa, ze kterého na chvíli vykoukne i plachý a vzácný TAPÍR. O kus dál se z lesa vynoří prasátka pekari a ze stromu nás budou pozorovat šikovné opice malpy.

Dodáme si odvahy a slaníme se do 72 metrů hluboké JESKYNĚ, na jejímž dně se v chladném jezeře skrývá tajemný svět obřích krápníků. Dolů to ještě jde, ale nahoru se vyšplhat je pro nás nehorolezce opravdu fuška.

Bohužel brazilská příroda je nejen nádherná, ale také v sobě skrývá mnohá NEBEZPEČÍ - v podobě jedovatých rostlin, hadů či pavouků. Na okamžik podceníme nejnebezpečnější zvíře na světě - komára. Nevyplatí se nám to. A my se musíme potýkat s velmi vážnou nemocí HOREČKOU DENGUE. Vysoké horečky, zimnice, únava, velké bolesti nám brání pokračovat v naší cestě. A za pár dní začíná KARNEVAL (!) - dny, které slaví celá země. A tak čekáme a doufáme, že nemoc zavčasu a bez komplikací ustoupí.

Když se pak naprosto vyřízení potácíme opět nočním nebezpečným Riem, a chceme se už vzdát, je nejsilnějším lékem právě sama nezkrocená Brazílie - barevná, veselá, dravá, divoká a roztančená. SAMBA je to, co nás do slova a do písmene zvedá opět na nohy. Nekonečné HODINY HUDBY a tance až do pozdního rána - a my jsme uprostřed toho všeho, s ohýnky v očích a úsměvem na tváři.

Na naší třetí brazilské cestě pronikneme do srdce AMAZONIE, kde hned na druhý den zažijeme něco vskutku HROZNÉHO! Budeme se snažit na náš škaredý zážitek nemyslet, dodáme si odvahy a budeme pokračovat dál v naší cestě.

Lodí poplujeme po ohromné řece AMAZONCE, setkáme se s amazonskými INDIÁNY, prozkoumáme hluboký prales. Uvidíme roztomilého lenochoda, obrovskou ANAKONDU a spousty různých opic. Několik dní budeme odříznuti od civilizace poznávat poklady Amazonie. Našim největším zážitkem však bude plavání s divokými RŮŽOVÝMI DELFÍNY!
Poté budeme pokračovat dál a žasnout nad krásami a pestrostí brazilského pobřeží. Ohromí nás BÍLÁ PÍSEČNÁ POUŠŤ s nespočetnými jezírky, ale i pustý písečný ostrov. Budeme pronikat do života docela obyčejných, ale velmi srdečných a veselých Brazilců. Několikrát se necháme strhnout rytmickou brazilskou hudbou a bujarým tancem.
V jedné zapadlé rybářské osadě prožijeme opět nečekaný a ZVLÁŠTNÍ PŘÍBĚH. Poté se vypravíme na mořské koníky - podivné tvory, kdy mláďata přivádí na svět sameček.

NEJNOVĚJŠÍ VELMI BAREVNÉ PÁSMO OD PODZIMU 2016
Velmi pestrá fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI napříč rozlehlou Brazílií. O nádherné divoké přírodě, zajímavých a vzácných zvířatech, krásném a nebezpečném Riu, pestrobarevném karnevalu, Amazonii, mořském pobřeží a hodně náročné cestě doprovázené závažnými problémy.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Chrudimská pouť má šanci se v létě konat

Pořadatelé tradičního Chrudimského Silvestra se snaží zachránit Chrudimskou pouť 2020.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

HISTORIE28. května 1310

princezna Eliška Přemyslovna uprchla v přestrojení za stařenu z Pražského hradu.

ZDRAVOTNICTVÍ28. května 1934

v Kanadě se narodila první paterčata, která přežila dětství.

SPORT28. května 2002

čeští fotbalisté do 21 let získali ve Švýcarsku titul mistrů Evropy.

POZVÁNKA OBRAZEM