AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Envato Elements
5.2.2020

Už i žáci základní školy se mohou podílet na rozvoji města

CHRUDIM

Žáci základní školy v Chrudimi se mohou nově podílet na zlepšení života města. Zdravé město Chrudim letos v pilotním ročníku Školního fóra od žáků nasbírá nápady a podněty pro různá vylepšení jak ve městě, tak i v jejich škole.

„Smyslem Školního fóra není jen získat co nejširší zpětnou vazbu od nejmladší generace, ale také podpořit zdravý místní patriotismus a probudit aktivní zájem o své okolí, o veřejné dění,“ říká starosta města František Pilný.

Podobnou akci pořádá Zdravé město Chrudim už mnoho let také pro studenty středních škol, Školní fórum je její obdobou pro 5.–9. ročníky základních škol. Na rozdíl od akce pro středoškoláky však žáci základek mohou dál impulz i ke změnám či zlepšením ve své škole. Zřizovatelem základních škol je totiž město, které tak může zajistit reálný dopad nasbíraných podnětů.

„Pochopitelně se jedná o tipy na dílčí zlepšení prostoru či chodu školy, neoblíbeného učitele se tímto způsobem žáčci nezbaví,“ usmívá se Šárka Trunečková, koordinátorka projektu Zdravé město Chrudim a MA 21.

Školní fórum probíhá přímo v dané škole. Nejedná se o diskusi k předem připraveným námětům nebo dokumentům, ale o formu komunitního projednávání. Jako první si novinku první únorovou středu vyzkoušela Základní škola Školní náměstí, Chrudim, která o to sama projevila zájem.

„Je to ideální způsob, jak teorii občanské výchovy přenést do praxe, jedná se zejména o téma udržitelného rozvoje a občanské participace. Ukážeme jim touto cestou, že i oni mohou rozhodovat o dalším vývoji a mnoho změnit,“ dodává Trunečková.

Dalším efektem Školního fóra je, že se žáci naučí své názory obhájit a následně také prezentovat. Názory a výstupy z fóra budou žáci později prezentovat samotnému vedení města. Z rozpočtu Zdravého města Chrudim pak také na žáky vybraný projekt či projekty poputuje 30 tisíc Kč, ZŠ Školní náměstí, Chrudim tuto částku přislíbila svým příspěvkem zdvojnásobit. Školní fórum by se tím mělo dobrat skutečně hmatatelného výsledku.

Při realizaci Školního fóra čerpalo Zdravé město Chrudim z metodiky Národní sítě Zdravých měst ČR, a to na základě zkušeností s realizací Mladých fór ve Zdravých městech.

Autor / zdroj: Aleš Prokopec

DALŠÍ ČLÁNKY

Chrudimská pouť má šanci se v létě konat

Pořadatelé tradičního Chrudimského Silvestra se snaží zachránit Chrudimskou pouť 2020.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

HISTORIE28. května 1310

princezna Eliška Přemyslovna uprchla v přestrojení za stařenu z Pražského hradu.

ZDRAVOTNICTVÍ28. května 1934

v Kanadě se narodila první paterčata, která přežila dětství.

SPORT28. května 2002

čeští fotbalisté do 21 let získali ve Švýcarsku titul mistrů Evropy.

POZVÁNKA OBRAZEM