AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Envato Elements
5.2.2020

Univerzita Pardubice navrhne moderní výuku pro střední školy

PARDUBICE

Vyučovat interaktivněji, kvalitněji a moderněji. Mladí vědci ze dvou fakult Univerzity Pardubice navrhnou interaktivní podobu vzdělávání pro středoškoláky v oblasti dopravy a spojů. Součástí budou nejen nové didaktické materiály, ale také software s videi, animacemi nebo kvízy. Na projektu spolupracují s 9 středními školami se zaměřením na informační technologie, telekomunikace, peněžnictví, poštovnictví a logistiku po celé České republice.

„Jakékoli snahy vedoucí k modernizaci odborného vzdělávání vnímáme jako velmi přínosné, a to jak pro učitele, tak zejména pro samotné studenty. Současná ‚generace Z‘ totiž využívá informační a komunikační technologie po celou dobu svého života,“ říká ředitelka Asociace středních škol informačních technologií, telekomunikací, peněžnictví, poštovnictví a logistiky Olga Hölzlová.

Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Ústí nad Labem, Liberec, ale také Kladno, Dalovice, Opava. Tam všude se mohou žáci i pedagogové středních odborných škol těšit na nový přístup ve výuce, který právě vytváří experti na Univerzitě Pardubice. Ten navazuje na vlastní výzkum a disertační práci řešitele projektu Dalibora Gottwalda z Dopravní fakulty Jana Pernera, jehož tým tvoří mladí odborníci do 35 let – akademik Jan Chocholáč z dopravní fakulty, akademičky Simona Pichová a Radka Knězáčková z Fakulty ekonomicko-správní.

„Možnost pracovat na vlastním projektu hned zkraje akademické kariéry beru jako obrovskou výzvu a příležitost vlastní seberealizace. Z přístupu všech středních škol jde vidět, že vyučující mají velký zájem o modernizaci výuky odborných předmětů stejně jako o následný výukový software,“ uvádí Dalibor Gottwald.

Na projektu škola spolupracuje se specialisty České pošty. „Od projektu si slibujeme zintenzivnění spolupráce mezi vzdělávacími institucemi a jedním z největších českých zaměstnavatelů v sektoru dopravy a spojů. Studenti získají po absolvování středoškolského studia zcela nové odborné kompetence,“ říká děkan Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice Libor Švadlenka.

„Zaměření projektu na oblast inovace procesu vzdělávání je bezpochyby velmi aktuální téma, zejména s přihlédnutím k nástupu nové generace studentů do vzdělávacího procesu. Zapojení dvou mladých akademických pracovnic naší fakulty do řešitelského týmu je možné vnímat jako obrovskou příležitost pro jejich další rozvoj v oblasti vědecko-výzkumné činnosti,“ uvádí Jana Janderová, proděkanka pro vnější vztahy a rozvoj Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.

Autor / zdroj: Martina Macková

DALŠÍ ČLÁNKY

Chrudimská pouť má šanci se v létě konat

Pořadatelé tradičního Chrudimského Silvestra se snaží zachránit Chrudimskou pouť 2020.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

HISTORIE28. května 1310

princezna Eliška Přemyslovna uprchla v přestrojení za stařenu z Pražského hradu.

ZDRAVOTNICTVÍ28. května 1934

v Kanadě se narodila první paterčata, která přežila dětství.

SPORT28. května 2002

čeští fotbalisté do 21 let získali ve Švýcarsku titul mistrů Evropy.

POZVÁNKA OBRAZEM