KULTURA / Knihy

Popis:
Autor / zdroj: Vladislava Říhová
16.4.2020

Univerzita Pardubice vydala knihu Sochy a města, která mapuje poválečné umění na Moravě

PARDUBICE

Reprezentativní publikaci Sochy a města, která představuje poválečné umění ve veřejném prostoru, vydala nově Univerzita Pardubice. Kniha vychází z evropsky unikátní databáze, kterou čtyři roky vytvářeli odborníci z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice s kolegy z VŠCHT Praha.

Kniha Sochy a města s podtitulem Morava představuje umění socialistického období (mezi lety 1945 – 1989) v prostoru měst i venkovských lokalit na 400 stranách a ve více než 600 fotografiích. „V socialistickém Československu vzniklo více než 30 tisíc uměleckých děl. Veřejný prostor zdobily nejen pomníky s ideologickým obsahem, ale také výtvarně kvalitní díla s nekonfliktními náměty. Rozhodli jsme se publikovat především existující díla, která jsme doplnili několika významnými už zaniklými realizacemi z pěti moravských krajů,“ uvedla Mgr. Vladislava Říhová, Ph.D. z Katedry humanitních věd Fakulty restaurování Univerzity Pardubice a upozornila i na jednu zajímavost: „V knize je možné najít například Fontánu československého lázeňství, která byla původně vystavena v českém pavilonu na celosvětové výstavě EXPO v roce 1958.“

V úvodu publikace čtenář najde obecněji zaměřené studie o tehdejším fungování systému zakázek, politické kontrole umělecké tvorby, a také o současné ochraně poválečného umění a uměleckých centrech v regionech. Katalog s barevnými fotografiemi pak obsahuje celkem 505 realizací. Mezi nimi jsou nejen pomníky či sochy, ale i reliéfy, mozaiky, sgrafita, grafické prvky.

„Umělecká díla socialistického období jsou dnes často v dezolátním stavu a zanikají při přestavbách. V rámci výzkumu jsme vyhledávali díla v terénu, autorsky je určovali, datovali a hodnotili poškození. Autory mnohých jsou oceňovaní výtvarníci, jako byli Karel Malich, Zdeněk Palcr, Čestmír Janošek nebo Eva Kmentová,“ uvedla PhDr. Zuzana Křenková, Ph.D. z Ústavu chemické technologie restaurování památek VŠCHT Praha. 

Kniha vychází v nákladu 500 kusů a je výsledkem topografické části projektu České umění 50. – 80. let ve veřejném prostoru, evidence, průzkumy a restaurování, který podpořilo Ministerstvo kultury v rámci programu NAKI. Na něm v letech 2016–2019 spolupracovaly Univerzita Pardubice a VŠCHT Praha. Publikace navazuje na údaje databáze poválečného umění ve veřejném prostoru Sochy a města, která sleduje území celé České republiky a je veřejně přístupná od loňského roku. Zájemci ji najdou na webové adrese sochyamesta.cz.

Editorsky se na publikaci podílely Vladislava Říhová, Michaela Čadilová (Fakulta restaurování Univerzity Pardubice) a Zuzana Křenková (VŠCHT Praha). Autory odborných textů jsou mimo ně také Alena Binarová (Regionální muzeum v Litomyšli), Jana Kořínková (FAVU VUT Brno), Jakub Ivánek (Ostravská univerzita) a Jan Jeništa (Univerzita Palackého Olomouc).

Koupit knihu lze např. i v e-shopu Univerzity Pardubice.

Autor / zdroj: Martina Macková

DALŠÍ ČLÁNKY

Stavba roku z Chrudimi? Náhon v parku Střelnice usiluje o prestižní titul

Město Chrudim se už rok může pyšnit vydařeným projektem, který získal vstřícné ohlasy a popularitu veřejnosti. Náročná revitalizace a přeměna vodního

Chrudimská pouť má šanci se v létě konat

Pořadatelé tradičního Chrudimského Silvestra se snaží zachránit Chrudimskou pouť 2020.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

OBJEVY3. srpna 1492

Kryštof Kolumbus vyplul ze Španělska na svoji první výpravu.

HISTORIE3. srpna 1914

První světová válka: Německo vyhlásilo válku Francii a napadlo Belgii.

ZAJÍMAVOSTI3. srpna 1958

atomová ponorka USS Nautilus dosáhla jako první plavidlo Severního pólu.

POZVÁNKA OBRAZEM